'Masa Üstü ve Bilgisayarlar' forumunda home tarafından 27 Ara 2017 tarihinde açılan konu

 1. home

  home New Member Kullanıcı

  Sonuç adımına geldiğimizde, OMEN X'in tüm detaylarıyla özel bir masaüstü platformu olduğunu söylememiz elbette mümkün. Tasarımından teknik altyapısına ve bunu sunuş şekline kadar pek çok adımda başarılı bir masaüstü bilgisayara imza atan HP'yi de ayrıca kutlamak gerekiyor. Tabii ki her güzel şey gibi, OMEN X'in de yüksek bir bedeli var. HP OMEN X'i şu an piyasada 18 bin – 19 bin civarı bir fiyatla bulabiliyorsunuz. Evet, fiyatı yüksek. Ancak içeriğinde yer alan malzemeleri ayrı ayrı fiyatlandırdığınızda da benzer bir rakamı görüyor, hatta günümüzde yükselen kurla beraber belki daha yüksek bir sonuca erişebiliyorsunuz. Elbette OMEN X'in herkese hitap etmediği bir gerçek. Ancak fiyatını da hak ediyor.

  Kimler Almalı
  OMEN X, gerek teknik altyapısı, gerek tasarımı, gerekse de bunları sunum şekliyle beraber üst düzey bir oyun sistemine sahip olmak isteyen oyun severlere hitap ediyor.

  Yeni masaüstü bilgisayar canavarı HP OMEN X tüm detaylarıyla test masamızda.
  Oyuncular şu dönem altın çağını yaşıyor desek yeridir. Zira gerek dizüstü bilgisayar gerek masaüstü bilgisayarlarda yükselen donanımlar heyecan verici bir oyun deneyimi sağlarken, öte yandan sanal gerçekliğin hayatımıza girmesiyle beraber, oyuncular artık oyun dünyasının kapılarından geçerek, sanal dünyada kendilerini bulabiliyorlar.

  HP, kısa bir süre önce üst seviye oyun deneyimi yaşamak isteyenlere özel OMEN ailesini tanıtmıştı. Bu aile içinde bizim masamızı süsleyen ve bugünkü inceleme konumuz olan OMEN X'in yanı sıra, OMEN 17 dizüstü bilgisayar, OMEN X kavisli monitör ve SteelSeries'in OMEN için geliştirdiği aksesuarlar da yer alıyor. Her biri etkileyici ürünler olmasına karşın, devasa görüntüsüyle bunlar arasında en dikkat çekici ürünse, kuşkusuz masamızdaki OMEN X oluyor.

  OMEN X, özelleştirilmiş tasarımı bir yana, içeriğinde getirdiği üst düzey donanım öğeleriyle de üst seviye bir oyun deneyimi yaşamak isteyen ve bunun ötesinde, özel bir PC sahibi olmak isteyen kullanıcıların odağına girecek bir bilgisayar. HP'nin bu PC için tasarladığı özel termal yönetimine sahip özel kasası bunu net olarak ortaya koyuyor. Peki, detaylarında bizlere neler sunuyor? Söze önce OMEN X'in tasarımıyla başlayalım.

  Tasarım
  [​IMG]
  Oyuncuların, özel tasarıma sahip kasalara olan ilgisi bir hayli büyük. OMEN X de bu ilgiyi karşılayabilecek ölçüde muazzam bir tasarıma sahip. Küp tasarımını odağına alan HP, bu küpü 45 derecelik açıyla sunarak, hem görünümüyle estetik hem erişilebilirliğiyle esnek bir PC'ye imza atmış OMEN X'te.

  Kübik tasarımı 3 farklı odaya ayırarak, içeriğinde yer alan donanımları birbirinden ayıran HP, bu sayede bu donanımlara kolay erişim imkanı sağlayabilmiş. Öte yandan böylesi bir tasarım tercihiyle, sistemi serin tutmayı da başarabilmiş.

  OMEN X'e önden baktığımızda dört adet elmas biçiminde bölme görüyoruz. Özel ışıklandırma sistemiyle de renklenen bu odacıklar, kapıyı araladığımızda içeriğinde 3 farklı odaya misafir ediyor bizleri. Bunlardan üst ve solundaki bölüm, OMEN X'in kalbinin attığı teknik odaya açılırken, alttaki bölüm güç kaynağına, sağdaki bölüm ise depolama cihazlarına ayrılmış durumda. Bu üç oda da birbirinden tamamen ayrıştırılmış, yalnızca gizli kablolama yöntemiyle birbiriyle iletişim kurabiliyor.

  OMEN X'in arkasında yer alan butona bastığınızda, tıpkı otomobilin kaputunu açıyor gibi OMEN X'in de kapağını açabiliyorsunuz. Kapak altında, detaylarından az sonra bahsedeceğimiz teknik kadroya erişebilmeniz mümkün. Bir diğer odada bulunan diskler içinse, kasa dışından kolaylıkla çekip çıkartabileceğiniz bir kızak sistemini gözeten HP, böylece PC'yle ilgili herhangi bir donanım değişikliği yapacağınız zaman, vida ve tornavidayla sizi uğraştırmıyor. Gayet akıllıca ve etkili bir yöntem doğrusu.

  Güzel bir kablolama yönetimi sağlayan kasa, içini araladığınızda güzel göründüğü gibi, etkili bir soğutma sistemi için de ideal. Ayrıca OMEN X'in dışarıdan görüntüsü de fazlasıyla etkileyici. Ön yüzde ışıklandırma LED'leri kullanan OMEN X, buradaki LED'leri dilediğiniz gibi özelleştirebilmenize de olanak tanıyor. Bu ışıkları OMEN Control adında bir yazılım üzerinden istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. İster tüm alanı aynı renkle renklendirebilir, ister bölme bölme farklı renklerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca OMEN Control'da özel profiller de yer alıyor. Statik renk, renk ve ses şovu gibi özel ışık profillerinin olduğu kadar, ayrıca burada bir sistem monitörü de yer alıyor. Sistem monitöründe her bir bölümde CPU ve GPU'ya ilişkin bilgileri değerleriyle görmeniz mümkün. Ayrıca anlık olarak değişen renklerle, sistem durumunu OMEN X'in ön paneli üzerinden de takip edebiliyorsunuz böylece.

  Etkileyici termal yapı
  [​IMG]
  OMEN X, tüm donanım parçalarına kolay erişim sağlıyor demiştik. Ayrıca her ne kadar kasa dışı özelleştirmeye uygun olsa da, iç yüzde de özelleştirme şansına sahipsiniz. OMEN X'te sıvı soğutma sistemi kullanılıyor. Halihazırda 1 adet soğutma radyatörü bulunduran OMEN X, yan tarafta iki boş hazne daha sunuyor. Dilerseniz 2 adet daha 120 mm'lik soğutma radyatörü ekleyerek, soğutma sistemini 3 adede kadar çıkartabilirsiniz. Bu da az sonra OMEN X'in teknik detaylarında bahsedeceğimiz önemli bir seçenek için imkan tanıyor bizlere.

  Kasa içi ayrışık yerleşim ve sıcak havanın üst taraftan kolayca atılabileceği bir havalandırma sistemini gözeten HP, bu sayede sistemin yoğun yük altında çalıştığında dahi serin kalmasını sağlıyor. Performans adımında bahsedeceğimiz oyun testlerini yaparken, sistemin fazlasıyla serin çalıştığını o adıma geçmeden önce şimdiden söyleyebiliriz. Sistemde yer alan soğutma sisteminin iyi olması, yükselen fan seslerinden de kurtulmanızı sağlıyor doğal olarak. Yani OMEN X için rahatlıkla serin ve sessiz bir masaüstü PC diyebiliriz.
   

Bu Sayfayı Paylaş